Dodaj:
Serwis informacyjny
polskiej branży lodziarskiej
Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

Więcej informacji w dziale Reklama

750x100px - billboard

Testy

Electro Freeze EF 44-77N-CMT

28.08.2015 08:24:00
#
Masz zdjęcia do tego artykułu? Prześlij nam
Maszyna Electro Freeze EF 44-77N-CMT, która od wielu lat gości na naszym rynku, jest jedną z rodzaju urządzeń, wytwarzających dwa produkty jednocześnie: lody oraz shake.

Jej wymiary 173/61/77cm (wys./szer./głęb.) przy ponad 320kg zaliczają tą konstrukcję do dużych.
System sterowania jest bardzo prosty i ma tylko kilka czujników. Brak elektroniki dla wielu użytkowników jest jego największą zaletą w stosunku do podobnych maszyn firm Carpigiani czy Taylor, w których kontrola opiera się głównie na elektronice.
Prosta jest też jej obsługa, polegająca na załączaniu poszczególnych wyłączników. Dzięki zastosowaniu nieskomplikowanej konstrukcji świdrów oraz dwustronnie naostrzonych noży (fot.1.) nie ma znaczenia kierunek pracy silników napędzających. To duży plus w stosunku do maszyn Carpigiani i Taylor, w których przed stałym uruchomieniem musimy odpowiednio podłączyć fazy zasilania.
Electro Freeze EF 44-77N-CMT
Fot.1. Prosta konstrukcja świdra pozwala na jego pracę w dwóch kierunkach.

Maszyna pomimo zastosowania jednego agregatu dobrze radzi sobie nawet z wydawaniem wielu produktów w krótkim czasie. Zastosowanie pomp oraz rurek perystaltycznych umożliwia produkcję lodów z drobno zmiksowanymi owocami.
Electro Freeze rurka perystaltyczna
Fot.2. Zastosowanie rurek perystaltycznych umożliwia dodawanie do masy lodowej drobno zmiksowanych kawałków owoców. Jednak ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Praktyczny blender zewnętrzny jest pomocny przy tworzeniu niemal nieograniczonej ilości smaków shake'ów ograniczonej tylko liczbą dostępnych polew (przed wlaniem porcji lodów nalewamy do pojemnika odpowiedni smak lub smaki syropów, a następnie wlewamy shake śmietankowy i blendujemy). W podobny sposób możemy produkować lody w kubeczkach typu snickers, lion i itp.
Jak więc widać za pomocą tego modelu Electro Freeze'a możemy w sposób kreatywny urozmaicać własne menu.
Electro Freeze 44-77N-CMT
Fot.3. Zastosowanie zewnętrznego blendera pozwala nam urozmaicać menu w lodziarni.

Tyle o zaletach, niestety są też wady. Najważniejszą są częste awarie czujników ciśnienia, które znajdują się w cylindrach. Czujniki te sterują pompami perystaltycznymi, więc nie sposób ich w jakikolwiek sposób pominąć. Jeśli nastąpi awaria to z reguły, z uwagi na dość precyzyjną budowę, czujnik nadaje się do wymiany. Koszt jednego czujnika to kwota często powyżej 2000 zł.

Fot.4. Czujnik ciśnienia w cylindrze loda znajduje się na bocznej ściance.
Electro freeze - czujnik ciśnienia w cylindrze
Fot.5. Umieszczenie czujnik ciśnienia w cylindrze shake.

Electro Freeze EF 44-77N-CMT nie ma funkcji pasteryzacji. Zastosowane rurki perystaltyczne mają tedndencje do pękania w najmniej odpowiednim momencie, aby temu zapobiec należy je często wymieniać. Przekładnie są napędzane przez silnik poprzez paski klinowe. Ich wadą jest wytwarzany hałas i konieczność wymiany pasków klinowych.
Urządzenia te w porównaniu do konkurencji są mniej ekonomiczne (wysokie zużycie prądu oraz wody w maszynie z chłodzeniem wodnym).

Podsumowując Electro Freeze EF 44-77N-CMT jest nieskąplikowaną, ale już dość wiekową konstrukcją. Zastosowanie solidnego blendera daje jego użytkownikom duże pole do popisu. Jeśli nie potrzebujemy pasteryzacji oraz nie przeszkadzają nam duże gabaryty to może to być dobry wybór spośród innych maszyn używanych.

Oceń artykuł:
48 głosów
Polub portal Lodziarstwo.pl na Facebooku
Komentarze (0)
Brak zdjęcia
Zaloguj się, aby dodać komentarz    Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

 

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

300x100px - rectangle

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę

300x100px - rectangle

© 2022 Lodziarstwo.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Zgłoś błąd lub sugestię

Jeśli masz jakieś sugestie odnośnie funkcjonowania serwisu lub znalazłeś błąd, wypełnij poniższy formularz.