Dodaj:
Serwis informacyjny
polskiej branży lodziarskiej
Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

Więcej informacji w dziale Reklama

750x100px - billboard

Porady

Przygotowanie nowej lodziarni

13.08.2015 16:48:00
#
Masz zdjęcia do tego artykułu? Prześlij nam
Zakładając działalność gospodarczą w branży lodziarskiej musimy liczyć się z dostosowaniem lokalu do określonych przez stację sanitarno - epidemiologiczną wymogów zapewniając bezpieczeństwo żywności.

W poniższym artykule postaram się tylko nakreślić Państwu ogólny schemat zasad, ponieważ po licznych próbach nawiązania kontaktu ze stosownymi jednostkami nie udało mi się jednoznacznie ustalić ściśle określonych wymogów, dlatego też zalecany jest kontakt z stacją sanitarno-epidemiologiczną w obrębie miejsca prowadzonej działalności. Podstawowe przepisy regulujące kwestię bezpieczeństwa żywności znajdują się w poniższych przepisach: 
 ●    Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Z 2010 r. nr 136, poz. 914, ze zm.)
 ●    Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.


Obowiązkowy jest odbiór przeprowadzony przez stację sanitarno - epidemiologiczną, bez którego nie możemy otworzyć punku gastronomicznego. Pamiętać trzeba o prowadzeniu stosownej dokumentacji i rejestrów, m.in. książka kontroli, książka zdrowia  z aktualnymi badaniami, która obowiązuje każdego z pracowników danego punktu oraz osoby przebywające w obrębie artykułów spożywczych. Obowiązkowo musi być prowadzony rejestr temperatur w lodówkach, kontrolując temperaturę dwa razy dziennie za pomocą specjalistycznych termometrów zamieszczonych w lodówkach. Konieczny jest także rejestr mycia i dezynfekcji podłóg oraz urządzeń, a także rejestr dostaw, który zawierać musi następujące informacje: nazwę produktu, datę i temperaturę podczas dostawy oraz numer faktury i podpis odbierającego towar. Nie możemy także zapomnieć o badaniu wody, które przeprowadza komórka sanepidu przed odbiorem lokalu.

Wyposażenie lokalu:
Każdy punkt gastronomiczny nawet sezonowy musi być wyposażony w umywalkę do mycia rąk z doprowadzeniem ciepłej i zimnej wody, mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk, zapas odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, przechowywany w oddzielnych miejscach, sprzęt do utrzymania w czystości pomieszczenia i wyposażenia, zlewozmywak dwukomorowy z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą. Musi także być zamieszczona instrukcja mycia rąk w okolicy umywalki.

HACCP
Obowiązkowe jest przygotowanie dokumentacji HACCP opisującej działalność lodziarni, proces produkcji, występujących zagrożeń oraz obligatoryjnych szkoleń w zakresie HACCP oraz przestrzeganie zawartych w niej postanowień.

 

Oceń artykuł:
17 głosów
Polub portal Lodziarstwo.pl na Facebooku
Komentarze (0)
Brak zdjęcia
Zaloguj się, aby dodać komentarz    Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

 

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

300x100px - rectangle

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę

300x100px - rectangle

© 2022 Lodziarstwo.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Zgłoś błąd lub sugestię

Jeśli masz jakieś sugestie odnośnie funkcjonowania serwisu lub znalazłeś błąd, wypełnij poniższy formularz.