Dodaj:
Serwis informacyjny
polskiej branży lodziarskiej
Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

Więcej informacji w dziale Reklama

750x100px - billboard

Testy

Freezerr EcoTwin - świderek na zawołanie

19.10.2017 13:13:00
Masz zdjęcia do tego artykułu? Prześlij nam
Lody świderki cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością dlatego dziś przyjrzymy się jednemu z urządzeń do ich produkcji dostępnemu na rynku wtórnym.

Freezerr EcoTwin jest najpopularniejszą konstrukcją firmy Lodel, naszego rodzimego producenta. Na warsztat wzięliśmy maszynę chłodzoną wodą i zasilaną prądem 3-fazowym.
Wymiary zewnętrzne to 56 cm szerokości, 172 cm wysokości i 97 cm głębokości. Pobór maksymalny prądu na podstawie danych producenta to 3,3 kW.

EcoTwin produkuje lody w dwóch smakch plus mieszany. Oba cylindry są sterowane niezależnie, więc istnieje możliwość pracy tylko jednego smaku przy drugim wyłączonym. Masa lodowa jest pobierana z hermetycznie zamykanych keg. Jest to bardzo prosty, a przez to niezawodny system zasilania. Producent pisze, że lody można bez trudu zmrozić nawet do -12°C. 
Sprawdziliśmy to i okazało się, że nawet przy -14°C maszyna pracuje bez widocznych uszczerbków dla całości konstrukcji. Jedyny minus tak zmrożonej masy to jej szybkość wydawania, która nieznacznie się zmniejsza - twardsza masa lodowa jest trudniejsza do wypchnięcia przez sprężone powietrze. Dla temperatur standardowych czyli nieco poniżej -10°C szybkośc jest optymalna. Z drugiej strony ile urządzeń na rynku jest w stanie tak mocno zmrażać lody?
 
 
Na dłuższą uwagę zasługuje sterowanie. Bardzo czytelny panel ze szkła prezentuje się okazale i może robić pozytywne wrażenie również na samych klientach lodziarni. Podstawowe funkcje dostępne dla użytkownika są standardowe: produkcja, konserwacja oraz mycie.
System kontroli twardości masy oparty jest na obciążeniu silników napędzających świdry, podobnie jak to ma miejsce w maszynach do lodów włoskich Carpigiani. To bardzo dobra decyzja producenta, gdyż w urządzeniach sterowanych temperaturą znacznie częściej dochodzi do przymrażania podczas produkcji lodów mocno zmrożone. Z poziomu panela moża odczytać ilość wydanych lodów, a także łatwo przeprogramować twardość masy.
 
Intuicyjny panel sterowania
 
Poniżej panelu sterowania znajduje się solidna, ciężka czołówka. Za nią wąskie cylindry o średnicy około 75mm. Niewielka średnica oraz głębokość powyżej 40cm wywołują wrażenie cylindrów bardzo głębokich choć na rynku są maszyny o dłuższych pojemnikach.
 
Lodówka umieszczona z dołu mieści cztery dość spore pojemniki (kega mieści ponad 15l) na masę. Kegi podpięte są przez system szybkozłączek.
 
Rys. Schemat zasilania cylindra masą lodową w maszynie do lodów świderków z kegami.
(1) - sprężarka powietrza, (2) - zestaw: manometr z zaworem regulacji ciśnienia, (3) - cylinder,
(4) - przewody z masą lodową, (5) - przewody doprowadzające powietrze do kegi, (6) - kega
 
Po otwarciu bocznej obudowy zaskoczenie: w środku widać cylindry z motoreduktorami, całkowity brak ruchomych pasków, dwa agregaty chłodnicze (mały i duży) i sprężarka powietrza. 
Pierwsze pytanie, które ciśnie się na usta to gdzie jest gąszcz  przewodów, rurek, silniczków pomocniczych i innych elemetów znanych z innych maszyn do lodów? Producent EcoTwinów zredukował liczbę podzespołów do niezbędnego minimum i dzięki temu liczba potencjalnych rzeczy mogących się zepsuć jest niewielka. To słusze założenie, dodatkowo dojście dla osoby serwisującej jest do każdej części wewnątrz niemal idealne.
 

We Freezerze projektanci położyli duży nacisk na wytrzymałość najbardziej wrażliwych elementów czyli świdrów z nożami, motoreduktorów i czołówki. Ta część jest wykonana wręcz wzorcowo. Plastikowe noże dzięki dwustronnym ostrzom mogą obracać się w dwie strony (problem zamiany faz), a świder sprawia wrażenie bardzo solidnego.


Motoreduktory pozbawiły maszyny pasków, znanych z innych konstrukcji, a które przy dużym oporze często potrafią się z czasem ślizgać przy okazji wytwarzając wiele nieprzyjemnego zapachu spalonej gumy.
 
 
 
Najważniejsze cechy:
 
- duża wydajność przy niskim zużyciu mediów
- wysokie mrożenie produktów,
- prosta budowa powodująca duża niezawodność
- intuicyjne sterowanie
- system zasilania w kegach
 
 
Ze względu na staż na rynku (około 10 lat - przypuszczenie redakcji) trudno jeszcze zdiagnozować najczęstsze usterki. W modelu testowanym zauważyliśmy na jednym ze świdrów większe wytarcie w miejscu pracy uszczelki przy końcu cylindra powodującą czasem wyciek wody podczas mycia maszyny. Jednak po zalaniu i zmrożeniu masy problem nie występował. Z wywiadów przeprowadzonych z innymi właścicielami tych urządzeń trudno znaleźć dyskwalifikującą awarię.
 
 Rys. Widoczne większe wytarcie na końcówce świdra może powodować nieszczelność
 
Podsumowując jest to bardzo dobra maszyna dla osób chcących mieć wydajne, bezawaryjne i proste w obsłudze urządzenie. Jedyny minus to nie najniższa cena, która nawet przy starszych egzemplarzach wynosi często ponad 30 tys. zł. Wysoka cena utwierdza w przekonaniu, że poprzedni właściciele dobrze oceniają pracę tych urządzeń.
 
Oceń artykuł:
11 głosów
Polub portal Lodziarstwo.pl na Facebooku
Komentarze (0)
Brak zdjęcia
Zaloguj się, aby dodać komentarz    Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

 

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

300x100px - rectangle

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę

300x100px - rectangle

© 2022 Lodziarstwo.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Zgłoś błąd lub sugestię

Jeśli masz jakieś sugestie odnośnie funkcjonowania serwisu lub znalazłeś błąd, wypełnij poniższy formularz.