Dodaj:
Serwis informacyjny
polskiej branży lodziarskiej
Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

Więcej informacji w dziale Reklama

750x100px - billboard

Porady

Świder a wydajność maszyny Carpigiani

10.08.2017 11:20:00
#
Masz zdjęcia do tego artykułu? Prześlij nam
Wielu użytkowników maszyn do lodów nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem dla wydajności oraz ekonomii jest świder.

Powyższą kwestię ukażemy na przykładzie metalowych świdrów maszyny do lodów Carpigiani.

Świder w maszynie do lodów odpowiada za zbieranie zmrożonej masy lodowej ze ścianek cylindra. Celowo jest on zrobiony z materiału o innej twardości (miększy) niż cylinder i ma się szybciej zużywać ponieważ jest elementem wymiennym. Łatwiej jest zainstalować nowy świder niż wymieniać cylinder.
 

Większa ekonomia oraz wydajność wiąże się bezpośrednio ze spasowaniem świdra z cylindrem. Im jest ono dokładniejsze tym lepiej zbierana jest masa najbardziej przylegająca do cylinda. Pozostawiona, niedokładnie zeskrobana masa tworzy cienki film, który niepotrzebnie izoluje jeszcze nie zmrożoną masę z zimną ścianą cylindra. To powoduje m.in. słabsze mrożenie całej masy oraz częstszą i dłuższą pracę agregatu. Szczególnie widoczne jest to gdy przez dłuższy czas nie wymieniamy świdrów na nowe bądź nie regenerujemy ich krawędzi, które podczas normalnej pracy po prostu się ścierają (Fot. 1-3). Warto o to zadbać ponieważ przełoży to się na niższe rachunki za media oraz dłuższe użytkowanie maszyny do lodów.
Kolejną negatywną skutkiem pracy maszyny ze zużytym świdrem jest przymrażanie świdra do ścianek cylindra co skutkuje wyłączeniem awaryjnym maszyny do lodów podczas startu.

Nowe, oryginalne świdry często są bardzo drogie i często przekraczają kwotę 1500 EUR. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest regeneracja, którą zajmują się wyspecjalizowane zakłady. Koszt takiej operacji powinien się zmieścić w kwocie kilkukrotnie niższej.

 Fot.1. Mocno zużyty świder Carpigiani.

Fot.2. Świder Carpigiani. Widać wyraźnie przepracowaną, niewielką, mosiężną krawędź zbierającą.
Fot.3. Widok zużytej krawędzi zbierającej z góry.

Fot.4. Świder po regeneracji. Widać wyraźną krawędź skrawającą.

Kolejną rzeczą, która ulega w świdrach zużyciu jest jego końcówka łącząca go z napędem. Z czasem ulega ona zniekształceniom, głównie przy starcie napędu. Zniekształcenie końcówki powiększa się, co w końcu spowoduje  zaklinowanie świdra na połączeniu z napędem. Podczas demontażu (np. przy myciu) nie będziemy mogli wyciągnąć zblokowanego świdra.

Fot.5. Końcówka świdra, miejsce łączenia z napędem.

Oceń artykuł:
65 głosów
Polub portal Lodziarstwo.pl na Facebooku
Komentarze (0)
Brak zdjęcia
Zaloguj się, aby dodać komentarz    Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

 

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę.

300x100px - rectangle

Reklama

To jest miejsce na twoją reklamę

300x100px - rectangle

© 2022 Lodziarstwo.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Zgłoś błąd lub sugestię

Jeśli masz jakieś sugestie odnośnie funkcjonowania serwisu lub znalazłeś błąd, wypełnij poniższy formularz.